Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamises osaleb ka hambalabor.
- Proteesimine suust mitte-eemaldatavate proteesidega.
Hambakroon
Hambale krooni valmistamine tähendab hamba pinnakihi asendamist püsiva materjaliga, mis tagab hambale vastupidavuse ja hea esteetika.
Hammas vajab krooni kui
- hambast on vähe järel või ta koosneb suures osas täidisest. Ulatuslikud täidised ei ole mõeldud suure mälumiskoormuse talumiseks, kuluvad ja hambumus madaldub
- hambale on teostatud juureravi. Hammas, mille juurekanaleid on ravitud, võib kergesti murduda. Hambakroon toestab säilinud hambakudesid.
Teatud võimalusel on võimalik paigaldada hambakroon ka siis, kui hambast on järel ainult juur. Sellisel juhul on tegemist tihvthambaga, mis tsementeeritakse hambajuure sisse.
Sildprotees
Sild on puuduvat hammast asendav suust mitte-eemaldatav konstruktsioon, mis kinnitub naaberhammastele. Silla valmistamine on näidustatud, kui naaberhambad on kahjustatud ja vajavad kroonimist. Kui naaberhambad on terved või vähese kahjustusega, siis on esimeseks valikuks hamba asendamisel hambaimplantaat.
- Proteesimine suust eemaldatavate proteesidega
- Büügelprotees
Büügelproteesil on metallkarkass, mis annab konstruktsioonile tugevuse ja võimaldab anda proteesile väiksemad mõõtmed. Seetõttu on büügelproteesi mugav kanda.
Büügelprotees toetub suus olevatele hammastele tugiklambrite abil, jättes hammaste pinnad ja suure osa igemest vabaks. Büügelprotees valmistatakse siis kui ei ole võimalik valmistada silda ja implantaatide paigaldamine ei ole võimalik.
- Plaatprotees
See on plastmassist protees, mille valmistamisel ei kasutata metallist elemente (vajadusel klambrid proteesi fikseerimiseks). Plaatprotees tehakse juhul kui kõik hambad või enamus neist on kaotatud.
Alguses võib proteesi kandmine olla ebamugav. Hoolimata sellest tuleb proteesi kanda võimalikult palju. Esimesed kaks nädalat proteesi valmimise järgselt on kõige raskemad ning suu peab uue olukorraga harjuma. Selle aja jooksul eemaldage protees vaid selle puhastamiseks ning jätke proteesid suhu ka ööseks.
Kui protees on suust eemaldatud, tuleb see paigaldada niiske salvrätiku sisse. Vastasel korral proteesimaterjal kuivab ning muutub hapraks. Proteesi tuleb kaks korda päevas hoolikalt puhastada, kasutades selleks hambaharja ja vedelseepi ning loputada voolava vee all. Hambapastaga ei ole soovitav proteese puhastada, sest pasta on abrasiivne ja võib proteesi pinda kahjustada.